Prebiyotik yoğurt

Prebiyotik yoğurdun hastalıkları tedavi etmek yerine sindirimi kolaylaştırıcı etkisi olduğu öne sürülüyor. Bu tür yoğurtlarda bifidobakteri denen bir bakteri formu yer alıyor. (Fotoğraf: New York Times)
 
 
Prebiyotik yoğurt gerçekten yararlı mı?
Bugünlerdeki eğilim, süt ürünlerine canlı bakteri eklenerek yapılan sağlıklı yaşam ürünleri. Örneğin Danone Activia'nın sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmak gibi bir iddiası var.
Prebiyotik yoğurt üreticisi Danone aleyhinde açılan bazı davalardan bahsetmek bu açıda ilgi çekici olabilir: Çünkü tüketicilerin kandırıldığı iddiası bir takım ciddi kanıtlara dayanmakta.

Şirketin Activia yoğurt ürününün canlı bakteri ihtiva ettiği ve bu sayede sindirimin düzenlenmesine yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi bir iddiası var. Ancak Kaliforniya bölge mahkemesinde açılan dava, yoğurt tüketicilerinin 'sahte bir iddiayla' kandırıldıkları yönünde.

Los Angeles'ta  Coughlin Stoia Geller Rudman & Robbins hukuk şirketinden avukat Timothy G. Blood "Tüketiciyi kandırmaya yönelik bir reklam kampanyasıyla milyonlarca dolarlık normal yoğurdun 'sağlıklı yaşam konusunda bilinçli' müşterilere gereksiz yere artırılmış bir fiyatla satıldığı" iddiasında bulundu.
Buna cevaben Danone bir bildiri yayınlayarak "ürünleri hakkında dile getirdikleri iddiaların arkasında durduklarını ve klinik çalışmaların kendilerini desteklediğini" iddia etti.

“Danone’nin Activia hakkındaki iddiaları bilimsel açıdan doğrudur ve konuyla ilgili bütün yasal düzenleme ve tüzüklere uygundur" denilen bildiride ayrıca "Danone'nin reklam kampanyası her zaman gerçekleri yansıtmıştır ve yansıtmaya devam edecektir. Danone bu davada kesinlikle haklı olduğuna inanmaktadır" ifadesine yer verildi.  

Prebiyotikler, tanım olarak bulundukları vücut yapısı içinde sağlıklı yaşama katkıda bulunan yeterli miktarda çoğaltılmış canlı mikroorganizmalar anlamına geliyor. Araştırmaların gösterdiği kadarıyla bu prebiyotikler dayanılmaz bağırsak hastalıklarında, mayadan kaynaklanan zehirlenmelere ve buna benzer nedenlerden kaynaklanan ishal gibi çeşitli hastalıklar karşısında vücudun direncini arttırmaktalar.

Prebiyotik fikrinin ardında yatan asıl ilke, insanların barsak yollarında yerleşik yararlı bakteri miktarını arttırarak sindirim sürecine yardımcı olmak suretiyle vücudun direncini arttırmak ve zararlı bakteriler nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunlarına engel olmak olarak tanımlanıyor.

Bilimsel veriler prebiyotiklerin bu konuda gerçekten işe yaradığını gösterse de bu türden araştırmaların gerçek dünyada ne kadar geçerli olacağı hususunda tartışmalar yapılıyor ve üzerlerinde deney yapılmamış bazı bakteri türlerinin de bu tür gıdalara eklendiği yolunda iddialar var.

Binlerce değişik türde prebiyotiğin piyasada satılan ürünlerde kullanılmasına rağmen bunlardan sadece bir kaç tanesinin klinik deneylerde test edildiği ve pek azının düzenli olarak alınması halinde sağlığa yararlı olabileceği konusunda iddialar dile getiriliyor.

PAZARLAMA BAŞARISI YÜKSEK

Danone’nin Activia ürünü şirket açısından büyük bir pazarlama başarısına imza attı ve geçen yıl ABD'de 100 milyon doların üstünde bir satış rakamı elde etti. Bu yoğurt, bifidobakteri denen bir bakteri formu içeriyor ve kalınbağırsağa canlı bir organizma olarak ulaşarak sindirim sürecine yardımcı oluyor. Şirketin iddiasına göre bu bakteri vücudunuzun o bölgesine bir kere yerleştikten sonra bağırsaklarınızın ekosisteminde yararlı bir rol üstlenmekte.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tüketicileri bu konuda bilinçlendirmek üzere pek de fazla girişimde bulunmuyor. Herhangi bir hastalığı 'tedavi etmek' gibi bir iddia dile getirilmediği sürece, prebiyotik ürünlerin pazarlanmasında herhangi bir kısıtlama söz konusu değil.
Ama şu an piyasada bulunan ürünlerde mevcut prebiyotiklerin kalitesi büyük çapta bilinmezlikler içermeye devam ediyor.

Güncel.Net

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !